Kongres Młodej Socjologii - konferencja naukowa - 12 - 14 kwietnia 2024

Data: 12 - 14.04.2024
Miejsce wydarzenia: Collegium Broscianum, 52, Grodzka, Stare Miasto, Kraków
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

Po pięciu latach przerwy Kongres Młodej Socjologii powraca w formie stacjonarnej! Największa i najważniejsza w Polsce konferencja naukowa dająca przestrzeń młodym osobom badającym społeczeństwo do pochwalenia się swoimi działaniami naukowymi
odbędzie się w tym roku po raz trzynasty w historii.

Kongres Młodej Socjologii jest konferencją naukową organizowaną przez Koło Naukowe Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Socjologii UJ. Przez trzy dni, od 12 kwietnia do 14 kwietnia 2024 roku, mury Instytutu Socjologii
(Kraków, ul. Grodzka 52) staną się forum wymiany wiedzy i doświadczeń osób studenckich oraz doktoranckich z różnych ośrodków naukowych w Polsce i za granicą. Nabór abstraktów zostanie otwarty 20 stycznia 2024 roku poprzez formularz zamieszczony na naszej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych.

Poprzednie edycje Kongresu ukazały, jak różnorodne kierunki społeczne oraz humanistyczne mogą reprezentować osoby prelegenckie: socjologia, antropologia społeczna, religioznawstwo, pedagogika społeczna, psychologia społeczna, prawo czy politologia. Wygłaszane podczas Kongresu referaty stanowią zwykle pierwsze próby dzielenia się rezultatami swoich badań, często są także prezentacją wyników
uzyskanych w toku pisania prac dyplomowych lub rozpraw doktorskich, dzięki czemu Kongres jest okazją do obserwowania pierwszych kroków stawianych przez młode pokolenie badaczy społecznych. KMS współtworzą również bierni słuchacze spotkań oraz kadra naukowa prowadząca warsztaty oraz zapewniająca pomoc merytoryczną w czasie organizacji wydarzenia. W tym roku szczególnie ważną
rolę pełnić będzie Rada Naukowa, która oprócz pomocy w układaniu programu konferencji, będzie również odpowiadać za ocenę przesyłanych abstraktów. Członkiniami i członkami Rady są najwybitniejsze osoby ze świata nauk społecznych, autorzy wielu wybitnych książek, zdobywcy wielu nagród i wyróżnień.

Wszystkie osoby zainteresowane szeroko pojętą tematyką socjologiczną zapraszamy do przesyłania abstraktów referatów. Na ich podstawie zostanie utworzony program oraz poszczególne panele tematyczne, dlatego też zachęcamy do zgłaszania się osób specjalizujących się w różnych dziedzinach socjologii, w szczególności w obszarach tematycznych takich jak:

1. Gender. Chociaż płeć, seksualność oraz związane z nimi normy funkcjonują od samego początku powstania zorganizowanych społeczeństw, to właśnie ostatnie kilka dziesięcioleci jest naznaczone przez próby zrozumienia i fundamentalnego przedefiniowania tych konstruktów. Dzięki gender studies możemy dokonać dekonstrukcji tych konceptów oraz lepiej zrozumieć złożoność oraz dynamikę relacji związanych z płciowością i seksualnością. Chcemy, aby w ramach Kongresu poruszona została tematyka nierówności oraz wykluczenia ze względu na płeć, tożsamość płciową czy seksualną oraz ich wpływ na kształtowanie się tożsamości jednostki. Ponadto nie zabraknie również miejsca na kwestie związane z wychowaniem, normami męskości i kobiecości oraz społecznością LGBTQ+.

2. Socjologia krytyczna. Skupiając się na dogłębnej i zaangażowanej analizie struktur i instytucji społecznych, socjologia krytyczna ma na celu ujawnianie mechanizmów władzy i form dominacji oraz unaocznianie nierówności i niesprawiedliwości społecznych. Podejście to charakteryzuje przede wszystkim krytyka społeczeństwa kapitalistycznego (indywidualistycznego, rynkowego, utowarowionego), krytyka ideologii, demaskacja roli i wpływu kultury masowej i mediów na świadomość jednostek. Bliskie są jej również zagadnienia emancypacji i zmiany społecznej.

Więcej informacji: Strona KMS (Uniwersytet Jagielloński)

call-for-papers-pl.pdf 232.30KB [ .pdf ]
kms-informacja.pdf 178.78KB [ .pdf ]